FAQ

Proces technologiczny
Charakterystyka podłóg drewnianych
Montaż
Użytkowanie i pielęgnacja podłóg lakierowanych
Ogólna charakterystyka podłóg olejowanych
Zalecenia pielęgnacji bieżącej i okresowej
Pielęgnacja i czyszczenie podłóg olejowanychPROCES TECHNOLOGICZNY

Wyrób gotowy, jakim jest deska podłogowa, parkiet, czy schody, aby mieć odpowiednie właściwości fizyczne i estetyczne musi przejść dość czasochłonny proces technologiczny. Zachowanie właściwych czasów i spełnienie odpowiednich warunków ma kluczowe znaczenie w późniejszym okresie użytkowania podłogi.CHARAKTERYSTYKA PODŁÓG DREWNIANYCH

Nasze podłogi są całkowicie naturalne, nie alergizujące, o bardzo dobrej izolacji akustycznej i termicznej. Tworzą niepowtarzalny klimat w pomieszczeniach nadając im ciepły i zarazem elegancki wygląd. Jako produkty w 100% naturalne i higroskopijne reagują na zmieniające się warunki, więc gdy wilgotność powietrza rośnie pobiera wodę z otoczenia rozrzerzając się, i odwrotnie, kurczy się gdy wilgotność powietrza spada. Występowanie tego zjawiska może przejawiać się zmianą wymiarów i kształtów klepki a w efekcie powodować powstanie szczelin i pęknięć, wówczas gdy wilgotność powietrza jest zbyt niska lub zbyt wysoka w dłuższym okresie czasu. Aby zminimalizować efekt tej pracy należy utrzymywać w pomieszczeniu klimat najbardziej odpowiadającym naturalnym warunkom dla człowieka tj. 45 – 60% wilgotności względnej powietrza i temperaturę 18 – 22ºC. Problem ten się nie pojawia lub pojawia się rzadko w przypadku zastosowania fazowanych desek podłogowych. Faza, czyli lekko ścięte krawędzie boczne efektywnie maskują ewentualne powstawanie szczelin w przypadku przesuszania pomieszczeń, a naturalana „praca” podłogi jest wówczas zdecydowanie mniej dostrzegalna.MONTAŻ

Przed przystąpieniem do montażu należy zadbać o to, aby wszystkie prace mokre ( tzn. malowanie, układanie terakoty, itp.) były zakończone, skontrolować wilgotność podłoża, gdyż nie powinna być zbyt wysoka (cementowe max. 2% CM, anhydrytowe max. 0,5%, drewniane max. 13%). Ponadto należy sprawdzić, czy podłoże jest odpowiednio zaizolowane, a posadzka jest równa, czysta, niepyląca, bez rys czy spękań. W przypadku montażu na płytach OSB powierzchnia musi być przeszlifowana. W pomieszczeniach, gdzie ma być montowana podłoga wilgotność powinna wynosić 45 – 60%, a temperatura 18 – 22ºC. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie dostarczonego materiału i wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości zgłosić sprzedającemu. Ułożenie podłogi z materiału obciążonego wadami spowoduje nieuznanie roszczeń gwarancyjnych. Jeżeli wszystkie powyższe warunki zostały spełnione można przystąpić do pracy. Do układania podłogi należy użyć odpowiedniej chemii podłogowej (najlepiej sprawdzonego systemu od jednego dostawcy obejmującego preparat gruntujący, służący do przygotowania podłoża, kleju dobranego do rodzaju drewna i wielkości klepki oraz środków wykończeniowych lakierów lub olejów impregnujących). Obligatoryjnie należy zachować odpowiednie czasy technologiczne pomiędzy poszczególnymi etapami montażu, czyli po położeniu należy odczekać kilka dni ( wg zaleceń producenta kleju), następnie po szlifowaniu przy nakładaniu kolejnych warstw zabezpieczających. Następnie po zakończeniu lakierowania lub olejowania podłoga powinna przez okres 8 – 10 dni być jak najmniej eksploatowana, aby warstwa zabezpieczająca mogła się utwardzić.UŻYTKOWANIE I PIELĘGNACJA PODŁÓG LAKIEROWANYCH

Podłogi drewniane są produktem naturalnym, co oznacza, że aby zachować ich pierwotny wygląd należy unikać w pomieszczeniach gwałtownych zmian wilgotności i temperatury. Najbardziej optymalna wilgotność to 45 – 60% i temperatura 18 – 22ºC. Pracę drewna można ograniczyć poprzez stosowanie się do zalecanych warunków stosując np. w okresie grzewczym nawilżacze powietrza, lecz nie można jej całkowicie wykluczyć. Uszkodzeniom mechanicznym można zapobiec stosując pod meble filcowe podkładki oraz unikając chodzenia w butach na wysokim obcasie, ponieważ obcas damskiej szpilki zawsze zostawi swój ślad. Zarysowań z kolei możemy się ustrzec poprzez zastosowanie przed pomieszczeniem wycieraczki, na której pozostawałyby zanieczyszczenia i tak niebezpieczny dla drewnianej podłogi piasek. Drewno bardzo szybko absorbuje wilgoć, dlatego też należy rozlane ciecze niezwłocznie usuwać do sucha oraz nie stawiać bezpośrednio na podłodze kwiatów doniczkowych. Rysy oraz uszkodzenia mechaniczne powstałe wyniku opisanych czynności nie mogą być przedmiotem reklamacji. W sytuacjach awaryjnych jak zalanie wodą, rozległe uszkodzenia mechaniczne, czy rozlanie substancji chemicznej należy niezwłocznie skontaktować się z wykonawca podłogi bądź sprzedawcą.OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA PODŁÓG OLEJOWANYCH

Powierzchnie obciążone pokryte systemem Osmo charakteryzują się dużą odpornością na zabrudzenia bieżące ( zabrudzenia od obuwia, zaplamienia itp. ). Powłoki Osmo to zaawansowana technologicznie mieszanina naturalnych olejów ( lniany, słonecznikowy, octowy, sojowy ) oraz twardych naturalnych wosków pochodzenia roślinnego ( carnauba, candelila ). Pigmenty wykorzystane w produktach koloryzujących Osmo mają zastosowanie w przemyśle spożywczym co oznacza, że są w pełni naturalne i ekologiczne. Nasze produkty są doskonale zabezpieczone, ale nie zwalnia to nas z obowiązku pielęgnacji. Największym zagrożeniem dla powłok olejo – woskowych jest piasek pod obciążeniem ludzkiego ciała, ponieważ zewnętrzna powłoka jest bardzo twarda i przez to podlega zarysowaniom. Dlatego też pielęgnacja powierzchni ma kluczowe znaczenie w użytkowaniu powłok Osmo. Pielęgnując uzupełniamy powłoki twardych wosków ( carnauba, candelila ), które przy powierzchniach podlegają wycieraniu. Podłogi pokryte tym systemem są bardzo trwałe, a system pielęgnacji jest kompletny i łatwy w aplikacji.ZALECENIA PIELĘGNACJI BIEŻĄCEJ I OKRESOWEJ

1. Zabezpiecz meble systemem podkładek filcowych.
2. Pod fotele z kółkami zastosuj specjalistyczne maty ochronne.
3. Zastosuj system zbierania brudu ( wycieraczki np. przed wejściem i po wejściu do obiektu, domu). Prawidłowo zaprojektowany system wycieraczek powinien zawierać 3 strefy czyszczenia: zgrubną, pośrednią i osuszającą. W użytku publicznym system zbierania brudu powinien wynosić minimum 2,5 metra bieżącego ciągu czyszczącego.
4. Usuwaj zawsze na bieżąco piasek i kurz z powierzchni Osmo ( odkurzacz, ściereczka, mop ).
5. Oddziel gumowe elementy wyposażenia domu lub przedmioty od powłok Osmo (powłoki mogą reagować z gumą)
6. Do codziennego mycia używaj środka o nazwie Wisch Fix 8016 (wg. zaleceń karty aplikacji). Podłogę zawsze należy myć wilgotnym a nie ociekającym mopem (natychmiast wytrzyj nadmiar wilgoci suchą szmatką)
7. Miejscowe intensywne zabrudzenia usuwaj Środkiem do Pielęgnacji i Czyszczenia Wosku Spray 3031 lub Środkiem do Renowacji i Czyszczenia i Wosku 3029 (wg. karty aplikacji)
8. Wszelkie widoczne uszkodzenia to nic innego jak zarysowania powierzchni powłok twardego wosku, które należy likwidować poprzez nanoszenie Środka do Renowacji i Czyszczenia Wosku 8016 (wg. karty aplikacji). W użytku domowym czynność tą należy wykonać kilka (1 – 4) razy w roku (w przypadku widocznych uszkodzeń – ścieżek komunikacyjnych). W użytku publicznym należy stosować ten produkt 1 raz w tygodniu (pielęgnacja ta może być wykonana przez użytkownika lub firmę parkieciarską).
9. W czasie prac remontowych zabezpiecz podłogę przed zniszczeniem (np. tekturą falistą).
10. Głębokie uszkodzenia powłok Osmo należy zeszlifować delikatnie papierem o granulacji 120, następnie odpylić i nanieść ( np. szmatką ) adekwatny do zastosowanego wosk olejny ( np. 3032 lub inny ) we właściwej ilości powłok.


PIELĘGNACJA I CZYSZCZENIE PODŁÓG OLEJOWANYCH

PIELĘGNACJA CODZIENNA / MYCIE:

ŚRODEK DO CODZIENNEGO MYCIA WISCH FIX 8016
Środek do codziennej pielęgnacji podłóg olejowanych Osmo, wszelkich podłóg lakierowanych, kamiennych, płytek ceramicznych, korka, tworzywa, PCW i innych powierzchni wodoodpornych. Środek Wisch- Fix 8016 należy stosować w proporcji: jedna nakrętka środka na 1 litr wody. Przy gruntownym ( okresowym ) czyszczeniu deski podłogowej użyć w/w środek w proporcji 1:1. Czyszczenia dokonać szczotką, i następnie zebrać brud szmatką.

Uwaga !!!
Przed przystąpieniem do prac odkurzyć lub zamieść podłogę miotłą. Do mycia desek należy użyć dwóch wiader ( jedno wiadro z czystą wodą służy do płukania brudnego mopa, w drugim wiadrze wymieszać środek Wisch Fix do namaczania czystego mopa ). Bardzo ważne jest aby deska nie była zalewana, a jedynie przecierana wilgotnym mopem ze środkiem Wisch Fix.

USUWANIE ZABRUDZEŃ / PIELĘGNACJA:
ŚRODEK DO CZYSZCZENIA I PIELĘGNACJI WOSKU 3031 SPRAY Do usunięcia miejscowych zabrudzeń (rysy od miękkiego obuwia, plamy) użyć w/w środka w spray-u 3031 ( nanieść cienką powłokę środka i następnie zetrzeć brud szmatką). Środek ten uzupełnia również powierzchnię wosku, co oznacza że można go użyć do miejscowych napraw (po zeszlifowaniu uszkodzenia/zarysowania, odpylić powierzchnię rozpylić środek i przetrzeć suchą szmatką ). Można miejscowo używać go również do czyszczenia i pielęgnacji powierzchni parkietu lub mebli ( rozpylić i zetrzeć bawełnianą szmatką ).
RENOWACJA I CZYSZCZENIE POWIERZCHNI OSMO:
ŚRODEK DO RENOWACJI I CZYSZCZENIA (3029 lub 3087)

Do odnowy uszkodzonych powierzchni parkietu użyć Środka do Renowacji i Czyszczenia Wosku (Wachpflege 3029 lub 3087 Wachpflege Biały).

I FUNKCJA RENOWACJI:
Na czystą i suchą powierzchnię powłok Osmo rozprowadzić cienką powłokę w/w Środka do Renowacji i Czyszczenia Wosku 3029 (mop mikrowłókno, szmatka bawełniana). Czynność tę należy wykonywać tak aby uniknąć zadeptania naniesionej powłoki. Po upływie 30 minut powierzchnia jest gotowa do użytkowania. W celu uzyskania połysku należy ją zapolerować po wyschnięciu (biały ped, filc, szmatka bawełniana). Ważne jest aby pielęgnację tym środkiem wykonywać na intensywnie używanych powierzchniach gdzie powłoka twardego wosku ulega uszkodzeniom. W normalnym domowym użytku czynność tą wykonuje się 1-4 razy w roku. W użytku publicznym (restauracje, sale taneczne) konieczne jest nanoszenie w/w środka minimum 1-raz w tygodniu.

II FUNKCJA USUWANIA TRUDNYCH PLAM:
Środkiem do Renowacji i Czyszczenia Wosku 3029 można również usunąć tzw. “trudne plamy”. Należy na plamę nanieść niewielką ilość środka, pozostawić na kilka minut i zebrać zmiękczony brud bawełnianą szmatką.

OPTI SET / MOP Z NAKŁADKAMI ( KURZ, MYCIE, RENOWACJA )
Opti set zestaw do pielęgnacji podłóg wyposażony jest w wysokiej jakości nakładki ( usuwanie kurzu, mycie, renowacja ). Zestaw Opti Set doskonale zadba o powłoki Osmo, oraz spowoduje że pielęgnacja stanie się łatwiejsza.

USUWANIE USZKODZEŃ- RYS NA PODŁODZE
W przypadku powstania uszkodzeń na powierzchni parkietu, należy je delikatnie zeszlifować włókniną poprzez polerowanie miejscowe, następnie usunąć pył i nanieść powłokę wosku ( np. szmatką ). Po uzupełnieniu powierzchni twardym woskiem olejnym ( 3032, 3062, 3232, 3262, 3030 ). zetrzeć nadmiar naturalną szmatką.

ZAGROŻENIA DLA POWIERZCHNI POKRYTEJ OSMO Największym zagrożeniem dla podłóg jest piasek mający kontakt z butami użytkowników. Należy wyjątkowo zadbać o max dobry system zbierania brudu ( np. przed wejściem do domu oraz po wejściu ). Stan naszych podłóg pokrytych powłokami Osmo, będzie uzależniony również od częstotliwości mycia środkiem Wisch Fix 8016 oraz uzupełnianiem powierzchni wosku Środkiem do Pielęgnacji i Czyszczenia Wosku ( Wachspflege 3029 oraz Spray 3031 ).